Studenti zahájili školní rok v Provence

Pro 42 studentů rýmařovského gymnázia začal školní rok už 31. srpna, kdy se vydali se třemi svými vyučujícími na desetidenní poznávací zájezd do perly jižní Francie – Provence, kraje vína, umělců, levandule, malebných vesniček a městeček na skalních vyvýšeninách, kraje plného kaňonů a soutěsek.

Od budovy školy jsme vyrazili pohodlným autobusem v pravé poledne. Za den jízdy se naší první zastávkou stalo starověké město Orange, kde jsme se zašli podívat k vítěznému oblouku a do antického divadla, jež jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Naší druhou zastávkou se stala obec Châteauneuf-du-Pape, známá výrobou červeného vína stejného jména. Nad obcí se tyčí zřícenina středověkého hradu, ze které jsme si užívali výhled na všudypřítomné vinice a řeku Rhônu.

V sobotu jsme se vydali na procházku k jedné z největších vyvěraček v Evropě – Fontaine de Vaucluse, prošli jsme se ke zřícenině hradu a k akvaduktu. Poté nás autobus zavezl k cisterciáckému klášteru Abbay de Sénanque obklopenému levandulovým polem, neboť pěstování levandule a výroba medu jsou zdrojem obživy místních mnichů. V klášteře jsme navštívili úžasný obchůdek s levandulovými produkty, takže o dárky domů bylo postaráno. Naše další kroky vedly soutěskou do vesnice Bories, což je označení pro skanzen čítající kolem 20 kamenných domů postavených ve tvaru iglú bez použití malty. Den jsme zakončili návštěvou terasovitě uspořádané vesnice Gordes. Čas rozchodu jsme využili k prohlídce malebných uliček s opravenými domky a obchody se suvenýry. Pochutnali jsme si i na první zmrzlině.

Neděle byla zasvěcena jedenáctikilometrové túře soutěskou Véroncle se zbytky starých vodních mlýnů a staré přehradní nádrže. Měli jsme štěstí, protože na začátku trasy se k nám přidal místní pan Daniel, který se stal naším novým průvodcem a cestou nás upozornil na mnoho zajímavostí. Rovněž nám pomohl zdolat asi desetimetrový komín ve skále. Francouzštináři si s ním dobře popovídali, samozřejmě francouzsky. Městečko Roussillon ležící uprostřed starých okrových lomů nás upoutalo domy s fasádami v typických barvách – žluté, oranžové a červené. Poslední zastávkou dnešního dne se stal Juliánův most, pozoruhodná vápencová oblouková stavba ze 3. století př. n. l.

Pondělí jsme zahájili výletem do Avignonu, kde jsme viděli slavný avignonský most, papežský palác, divadlo a platanovou alej. Odtud jsme se vydali do hlavního města oblasti Camarque Saintes Maries de la Mer, kde jsme si užili koupání v moři, plavbu lodí v deltě tzv. Malé Rhôny, viděli jsme typické bílé camargské koně, černé býky a růžové plameňáky.

V úterý nás čekala velkolepá túra kaňonem Verdon. Zvládli jsme ji ujít za 6 hodin, cestou jsme se kochali dechberoucími výhledy, procházeli jsme několika tunely a obdivovali peřeje řeky Verdon. Po zvládnutí této trasy nás čekala mimořádná večeře připravená v polních podmínkách u autobusu.

Středa patřila městu St. Rémy, považovanému za bránu do pohoří Alpilles. Je to malebné město, jež se stalo inspirací pro mnohé umělce. Jedním z nich byl i nizozemský malíř Vincent van Gogh, který se léčil ve zdejší nemocnici a strávil zde poslední rok svého života. Ve městě jsme obdivovali některá z jeho pláten. Na náměstí nás pohltila neopakovatelná atmosféra pravidelně se konajícího trhu, pozorovali jsme prodejce ryb, sýrů, ovoce a zeleniny i rukodělných výrobků, jak živě komunikují se svými zákazníky. Hřebenovkou v národním parku s překrásnými výhledy jsme došli do skalního městečka Les Baux de Provence, které patří k druhému nejnavštěvovanějšímu místu ve Francii. V bývalém lomu, dnešní katedrále obrazů Carrières de Lumières, jsme zhlédli audiovizuální projekci Tintin.

Dalším nezapomenutelným dnem se stal čtvrtek, kdy jsme navštívili Vaison la Romaine a prohlédli si vykopávky římského dolního města. Putování po Provence jsme zakončili nevšední túrou korytem řeky divoké soutěsky Toulourenc. Procházeli jsme osvěžující řekou, voda nám většinou sahala po kotníky, místy po lýtka a do poloviny stehen, v nejužším místě soutěsky až po pas. Byl to vskutku úžasný zážitek.

Před odjezdem jsme si v podvečer stihli prohlédnout město Isle sur la Sorgue, kde jsme po celou dobu bydleli v příjemném kempu. Naším domovem se stalo šest komfortních mobilhomů a několik stanů. To vše jsme museli v den odjezdu uklidit a předat v perfektním stavu. Na recepci nás pochválili za to, jaká jsme byli bezvadná skupina.

Co říci závěrem? Měli jsme se báječně. Poznali jsme spoustu krás, změřili jsme své síly v každodenním putování, výborně se nám bydlelo, díky kuchaři, který nám připravoval snídaně a večeře, jsme ochutnali francouzské bagety, krevety, slávky, sýry a spoustu dalších dobrot. Poznali jsme přívětivé lidi, s nimiž si studenti francouzštiny měli možnost povídat. Vnímali jsme atmosféru malebné Provence. Každému proto doporučujeme zajet se sem podívat.

Nám zůstanou hezké vzpomínky na jeden z mnoha školních výletů a touha se na tato místa vrátit.

Mgr. Karla Havlíková