Exkurze do VKOL

Dne 1. listopadu 2023 se studenti naší školy ze třídy 2MAS a 6.A zúčastnili exkurze ve Vědecké knihovně v Olomouci. Nejprve si prohlédli německou knihovnu VKOL, která spolupracuje i s Goethe institutem. Tato německá knihovna má knihy i ve volném výběru, což u jiných knih, vzhledem k jejich množství ve VKOL, není možné. Zde si studenti vyslechli nejdůležitější informace o knihovně a zahráli si několik německých her v rámci akce Spielort Bibliothek. V německé knihovně najdeme opravdu nejen knihy v originále, ale i spoustu učebnic, odborných knih z různých odvětví a knih věnovaných Goethe institutem Praha.

Dále se konala prohlídka VKOL, která se nachází v krásné secesní budově, kde předtím sídlila banka. Následovala prohlídka studovny, výpůjčního oddělení, dolní studovny. Paní knihovnice nás informovala, že knihovna takto nevyhovuje současným trendům moderních knihoven z důvodu absence např. výtahu. Ale prostory knihovny jsou nabité energií a krásných znalostí z knih, je zde cítit nádherný GENIUS LOCI, což v moderních knihovnách není.

Poté proběhla prohlídka Červeného kostela, který se nachází naproti hlavnímu vchodu do knihovny přes ulici. Červený kostel, ve kterém byl roky pouze sklad knih, byl opraven a v květnu 2023 slavnostně otevřen. Nyní Červený kostel slouží jako kulturní centrum pro pořádání akcí ve VKOL. Zajímavá je i přístavba mezi kostelem a budovou ředitelství. Zde se studentům naší školy nejvíce líbila výzdoba foyer, kde se nachází stěna z knih. Tyto knihy jsou dle návrhu architekta celé rekonstrukce poskládány tak, že jsou k návštěvníkům otočeny ne hřbetem, ale stránkami. Je to velmi působivé, jakoby znalosti a informace z knih hned byly předány k nám návštěvníkům. Dle informací je těchto knih 10 000 a byly pořízeny ze sbírek od veřejnosti a z různých knihoven v ČR. Ve foyer si návštěvníci knihovny mohou užít posezení u kávy a něčeho dobrého, přečíst si časopisy, nebo si třeba studovat na notebooku. Je zde opravdu krásná atmosféra, navíc ještě s krásnou vůní kávy a s vůní všude přítomných knih.

Studenti naší školy byli z exkurze opravdu nadšení. Velkou radost mi udělala jedna studentka, která se hned na místě rozhodla, že se do knihovny přihlásí a informovala se o tom, jak a kde si může vyřídit čtenářský průkaz. Nyní mladí lidé do 20 let mají ve VKOL čtenářský průkaz zdarma. Knihovna slouží nejen studentům při studiu a psaní např. diplomové práce, ale i veřejnosti, protože jako jedna ze tří knihoven v České republice má po Praze a Brnu právo tzv. povinného výtisku. To znamená, že každá u nás v ČR vydaná kniha se v těchto třech knihovnách nachází. Je možno si zde vypůjčit nejen odbornou literaturu, ale i třeba romány pro ženy, knihy pro děti, sci-fi literaturu, odbornou literaturu v oboru masérství, učebnice biologie…

Děkuji moc vedení školy, že nám tuto exkurzi umožnilo a paní Bc. Dvorské z VKOL za celou exkurzi. Jako další pokračování této úspěšné akce máme se studenty v plánu udělat vánoční strom z vyřazených knih v předvánoční době adventu na chodbě naší školy.

Mgr. Ivana Ducháčová

×