Dárcovství krve

Po covidové pauze pokračujeme s dárcovstvím krve

I v dnešní nelehké době, poznamenané pandemií koronaviru, je důležité, aby každý pomáhal druhým v rámci svých možností. Studenti Gymnázia a Střední odborné školy v Rýmařově reagovali na celorepublikový nedostatek krve a rozhodli se rozšířit řady dobrovolných dárců krve. A tak se třetí březnovou středu vydali pod vedením Mgr. Bronislava Koňaříka, pedagoga a dárce v jedné osobě, na transfúzní stanici do Bruntálu. Od brzkých ranních hodin se studenti oborů Gymnázium, Masér sportovní a rekondiční, Opravář zemědělských strojů a Kuchař – číšník postupně dostavili do čekárny transfúzní stanice.

I když někteří tentokrát neprošli přísnými kritérii pro darování krve, je třeba ocenit jejich zájem a chuť pomoci. Z celkového počtu 32 studentů jich nakonec polovina krev darovala. Kristýna Brabecová, jedna z prvodárkyň, studentka oboru Kuchař – číšník, se podělila o své dojmy: „Přišla jsem, abych mohla darovat krev a pomoci tak lidem. Prostě udělat dobrý skutek. Darovat chodí i sestra, tak jsem využila toho, že jsme šly obě hromadně se školou. Chtěla jsem také zkusit, jaké to je. Napřed jsem se trochu bála, ale nakonec to bylo všechno dobré. Sestřičky byly milé a všechno vysvětlily.“

„Děkujeme všem, kteří sebrali odvahu a přišli darovat. Stále hledáme nové dárce krve a všechny zájemce o dárcovství vždy s úsměvem přivítáme,“ dodala Petra Balogová, vedoucí sestra AGEL Transfúzní služby v Bruntále.

S vedením transfúzní služby jsme pak naplánovali další dárcovskou akci našich studentů na začátek nového školního roku.

Mgr. Bronislav Koňařík, G a SOŠ Rýmařov

Autor fotografií: AGEL Transfúzní služba a.s.