Modernizace zemědělské techniky pro výuku

Modernizace zemědělské techniky pro výuku učebního oboru Opravář zemědělských strojů.

Gymnázium a Střední odborná škola, Rýmařov, příspěvková organizace je zapojena do projektu OKAP II (odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání) a díky tomu jsme mohli modernizovat zastaralou zemědělskou mechanizaci. Pořídili jsme nové vybavení za cca 5,5 milionu korun. Největší investicí byl nákup nového traktoru a sběracího vozu. Vítězná firma, která vzešla z výběrového řízení, nám dodala traktor Deutz-Fahr o výkonu 100 koní, který je doplněn druhou sadou pedálů pro učitele, aby se mohli studenti učit s novými stroji i pracovat v polních podmínkách a vyučující měl stálou kontrolu nad strojem. Traktor je osazen i novým čelním nakladačem s nejpoužívanějším příslušenstvím, což je lopata, paletizační kované vidle a drapákové vidle. Nový sběrací vůz zn. Pöttinger Primo pro sklizeň píce, sena a slámy je vybaven i řezacím ústrojím s 31 ks nožů, díky čemuž lze sklízenou hmotu řezat na délku 4,5 cm. Pro sečení pícnin jsme si pořídili zadní nesený diskový a také bubnový rotační žací stroj včetně sady vysokých plazů pro změnu výšky strniště.

Pro polní práce jsme získali nový čtyřradličný otočný pluh a dvoukotoučové nesené rozmetadlo průmyslových hnojiv. Na předseťovou přípravu půdy jsme si pořídili kultivátor s třemi typy kypřících radliček a dvěma sadami strunových válců pro drcení hrud na urovnání povrchu. Studenti se naučí seřizovat a opravovat i nový secí stroj vybavený elektrickým systémem pro kolejové řádky.

A jelikož je v novém Rámcovém vzdělávacím programu pro tento učební obor kladen větší důraz na chemickou ochranu rostlin, pořídili jsme si i nový nesený postřikovač, vybavený hydraulickým zdvihem ramen a pěnovým značkovačem pro lepší orientaci při práci na poli.

Všechny nové zemědělské stroje jsou určeny pro výuku studentů, kteří by se je měli naučit seřizovat, opravovat a také přímo na poli obsluhovat. Díky tomu najdou uplatnění v okolních zemědělských farmách.

Mgr. Bronislav Koňařík, učitel odborných předmětů
G a SOŠ Rýmařov, p.o.